עונות ומזג אוויר בויאטנם

תוכן עניינים

אחד הדברים הכי חשובים כשמתכננים טיול לויאטנם – מדינה טרופית עם אזורי מזג אוויר מגוונים ועונות שונות ממה שאנחנו רגילים – הוא לברר מה מזג האוויר הצפוי. העונות באזורים שונים בויאטנם משתנות והעונה המומלצת לטיול בויאטנם תלויה בתוכנית שלכם.

באופן כללי, ויאטנם מדינה טרופית עם מזג אוויר חם ולח. ניתן לחלק אותה לשלושה אזורים: צפון, מרכז ודרום. בדרום טרופי לגמרי, בצפון יש ארבע עונות כמו שאנחנו מכירים (פחות או יותר) ובמרכז העונות מסונכרנות באופן שונה.

חשוב בעיקר לדעת מתי העונה הגשומה ומתי העונה היבשה בכל מקום וכך תוכלו לתכנן את הטיול שלכם ביעילות.

על כן, ארגנו עבורכם סקירה של מזג האוויר והעונות בויאטנם עם המלצות מתי כדאי לבקר ומה העונה הכי טובה בויאטנם – לפי מקומות וחודשים. כך תדעו להתכונן ולקנות את הציוד הדרוש.

עונה מומלצת לויאטנם

כאמור, העונה המומלצת בויאטנם תלויה במקום בו תרצו לבקר. עונת התיירות בויאטנם היא בדרך כלל בין דצמבר למרץ, שהיא העונה היבשה ברוב האזורים. בעונה זו נמלטים האירופאים והאמריקאים מהחורף הקר למזג האוויר החמים בויאטנם. גם ספטמבר-דצמבר ומרץ-אפריל הן עונות סבירות אם רוצים להנות ממחירי off season, אך צריך לתכנן את הטיול נכון.

טיפ חשוב: בחודשים דצמבר-ינואר הרבה תיירים מנצלים את חופשת חג המולד והשנה החדשה לטיול בויאטנם ולכן כדיא להזמין מלונות מראש אם אתם מתכננים לבקר בתקופה זו. באמצע פברואר חוגגים את ראש השנה הסינית וגם אז ויאטנם מפוצצת בתיירים, אז תזמינו מראש גם לתקופה זו. בתקופות אלו המחירים עולים גם הם עקב הביקוש הרב.

בצפון ויאטנם (סאפה, האנוי, הלונג ביי וכו') העונות המומלצות הן עונות המעבר (מרץ-אפריל ואוקטובר-נובמבר). בחורף עלול להיות קר ומושלג בהרים ובקיץ יורדים גשמי מונסון עזים.

הלונג ביי, צפון ויאטנם. מומלץ לבקר בעונות המעבר
הלונג ביי, צפון ויאטנם. מומלץ לבקר בעונות המעבר

במרכז ויאטנם (הואה, דא נאנג, הוי אן וכו') העונה המומלצת היא האביב (פברואר-מאי). בדרום ויאטנם (הו צ'י מין, דאלאת, מוי נה, פו קווק וכו')  מומלץ לבקר בעונה היבשה שבין נובמבר/דצמבר לאפריל/מאי והזמן הכי טוב הוא בין דצמבר לפברואר.

אם תחליטו לבקר בויאטנם בעונה הרטובה, קחו בחשבון שאתם עלולים להיתקל במונסון או בטייפון (סופות גשמים עזות) שעלולים לקלקל לכם את החוויה. ישנם גם אזורים בויאטנם (בעיקר בצפון) בהם קר במיוחד בחורף ולכן צריך לבוא מצויידים. בדרום ובמרכז עלול להיות חם במיוחד בחודשים מסוימים וגם לכך יש להתכונן (שתו הרבה מים!).

מזג אוויר בויאטנם

מזג אוויר בויאטנם לפי אזורים ומקומות

סאפה: מזג האוויר בסאפה הוא המגוון ביותר בויאטנם. כאן תחוו טמפרטורות גבוהות במיוחד בקיץ (29 מעלות ביוני-יולי) ומזג אוויר מקפיא בחורף (כ-7 מעלות בין דצבמר לפברואר). החודשים נובמבר-מאי הם העונה היבשה, בה יש פחות סיכוי לגשמים שיקלקלו לכם את הטרק. בין דצמבר לפברואר הטמפרטורות נעות בין 7 ל-14 מעלות ובין מרץ למאי בין 13 ל-21, מה שהופך את חודשי האביב למומלצים לביקור בסאפה. עם זאץ, קחו בחשבון שטרסות האורז הן היפות ביותר דווקא בעונה הגשומה – בין יוני לאוקטובר. הטמפרטורות בין יוני לאוגוסט נעות בדרך כלל בין 18 ל-24 מעלות ואילו בין ספטמבר לנובמבר בין 13 ל-20.

טרסות האורז בעונה הגשומה בצפון ויאטנם
טרסות האורז בעונה הגשומה בצפון ויאטנם

האנוי והלונג ביי: מזג האוויר בהנאוי והלונג ביי די דומה ברוב השנה, עם מונסונים שמגיעים מכיוון צפון-מזרח. העונה היבשה והמומלצת לביקור בהאנוי והלונג ביי היא בין נובמבר למרץ, כאשר הטמפרטורות נעות בין 16 ל-21 מעלות (סתיו-חורף). באפריל מתחילה עונת הקיץ החמה והלחה, עם גשמי המונסון והטמפרטורות שעולות ל-24-30 מעלות בממוצע. יולי-אוגוסט הם החודשים הגשומים ביותר.

הוי אן: העיר הוי אן במרכז ויאטנם מתאפיינת בשתי עונות: עונה יבשה בין פברואר לאוגוסט ועונה גשומה בין ספטמבר לינואר. בעונה היבשה, הלחות בהוי אן נמוכה, יש הרבה שמש והמים שקטים ורגועים. אם אתם נמצאים בויאטנם בקיץ, זה המקום להיות בו. בעונה הרטובה, גשמי המונסון העזים עלולים אף להציף את העיר העתיקה. בחודשי האביב (פברואר-מרץ) הטמפרטורות נעימות (21-27 מעלות) וזוהי התקופה הכי טובה להיות כאן. בקיץ חמים יותר (25-33 מעלות בין אפריל לאוגוסט). בסתיו חמים אך גשום (24-30 מעלות) ובחורף קריר וגשום יותר (20-25 מעלות).

דה נאנג: העונה היבשה והמומלצת היא בין פברואר לאוגוסט, כאשר הטמפרטורות נוחות יותר בין פברואר לאפריל (20-29 מעלות). בחודשים מאי-אוגוסט הטמפרטורות עשויות להגיע ל-32 מעלות ובין ספטמבר לינואר יורדים בעיר גשמי מונסון.

הואה: העיר הואה שבמרכז ויאטנם גשומה יותר משכנותיה דה נאנג והוי אן. כאן באמת לא מומלץ לבקר בעונה הגשומה שבין ספטמבר לינואר, כאשר גם בשאר השנה כדאי שתתכוננו לגשמים מפתיעים. החודשים היבשים והמומלצים ביותר כאן הם פברואר, מאי ויוני. הטמפרטורות בהואה נוחות ברוב השנה, כאשר בחורף הן לא יורדות מתחת ל-19 מעלות. בקיץ הן עלולות להגיע עד ל-33 מעלות בשעות היום.

העיר העתיקה של הואה, מרכז ויאטנם. מומלץ לבקר בעונה היבשה (פברואר-אוגוסט)
העיר העתיקה של הואה, מרכז ויאטנם. מומלץ לבקר בעונה היבשה (פברואר-אוגוסט)

מוי נה: העונה היבשה והמומלצת במוי נה היא בין דצמבר לאפריל, עם טמפרטורות שבין 21 ל-32 מעלות. בחודשים מאי-נובמבר יורדים גשמים רבים בעיר.

דאלאת: כמו בשאר אזורי דרום ויאטנם, דאלאת חווה עונה גשומה בין אפריל לנובמבר, עם מונסונים כמעט מדי יום. החודשים הגשומים ביותר הם מאי-ספטמבר. העונה המומלצת לביקור בדאלאת היא העונה היבשה בין דצמבר למרץ, כאשר מזג האוויר גם נעים יותר מאשר בקיץ – 14-27 מעלות.

הו צ'י מין: מזג האוויר בעיר הגדולה בדרום ויאטנם חמים לאורך כל השנה, עם טמפרטורות שנעות בין 25 ל-34 מעלות. העונה היבשה והמומלצת היא מדצמבר עד מרץ ואילו בין אפריל לנובמבר מכים בעיר גשמי המונסון – בעיקר אחר הצהריים. אם אתם מחפשים טמפרטורות נוחות יותר, בין דצמבר לפברואר תוכלו להנות מ-22-32 מעלות.

בן טרה: בן טרה בדלתת המקונג פחות גשומה מהו צ'י מין, אך גם שם העונה הרטובה היא בין אפריל לנובמבר. בין דצמבר למרץ לא יורד כמעט גשם וזו העונה היבשה והמומלצת לביקור. הטמפרטורות בעונה זו נעות בין 23 ל-35 מעלות, עם התחממות ניכרת במרץ.

פו קווק: האי פו קווק חווה עונה גשומה בין אפריל לנובמבר, כך שהעונה המומלצת לביקור באי היא היבשה בין דצמבר למרץ. מזג האוויר בפו קווק נוח ונעים יותר מאשר בשאר דרום ויאטנם עם טמפרטורות שנעות בין 25 ל-30 מעלות לכל אורך השנה. גם בעונה הגשומה גשמי המונסון נוטים לרדת בעיקר אחר הצהריים.

יום שמשי באי פו קווק, דרום ויאטנם
יום שמשי באי פו קווק, דרום ויאטנם

מזג אוויר בויאטנם לפי חודשים

ינואר: בחודש ינואר מזג האוויר בויאטנם יבש. בצפון (בעיקר בהרים באזור סאפה) עלול להיות קר בינואר, אך במרכז הטמפרטורות נעימות (בעיקר באזור הוי אן). בדרום הטרופי של ויאטנם מזג האוויר בינואר חם (כמו לאורך כל השנה). זהו חודש מצוין לתיירות בויאטנם, אבל כדאי שתביאו בגדים חמים ללילה בצפון. מקומות מומלצים לביקור: צפון ויאטנם (לא כולל סאפה וההרים), דרום ויאטנם.

פברואר: בחודש פברואר מזג האוויר בויאטנם מתחיל להתחמם והוא עדיין יבש. זהו חודש מעולה לביקור בכל רחבי המדינה, בדגש על הדרום, שם עדיין לא חם מדי. גם במרכז ויאטנם מזג האוויר נעים יחסית בפברואר. בצפון מתחיל להתחמם, בעיקר בהלונג ביי, אבל עדיין קריר בלילה. מקומות מומלצים לביקור: כל ויאטנם.

מרץ: חודש מרץ בויאטנם עדיין יבקש יחסית ברוב רחבי המדינה, אך אתם עשויים לחוות ימי גשם בהלנוג ביי או בעיר הו צ'י מין. בעונה זו יש פחות תיירים מאשר בחודשים ינואר-פברואר ותוכלו לנצל זאת. מזג האוויר עדיין סביר בדרום ובצפון מתחיל להיות נעים יותר. בסאפה עדיין עלול להיות קריר. מקומות מומלצים לביקור: כל ויאטנם.

אפריל: בחודש אפריל מתחילים להתרבות ימי הגשם בויאטנם – בעיקר בדרום, שם יש יותר ימי גשם מימים יבשים בממוצע. בצפון עדיין סביר יותר והטמפרטורות ממשיכות לעלות – אפילו בסאפה כבר נעים ביום, אם כי עדיין קריר בלילה. זה הזמן לעלות לצפון ויאטנם, כאשר בהאנוי מזג האוויר אביבי ממש וימי הגשם מועטים מאוד. מקומות מומלצים לביקור: צפון ומרכז ויאטנם.

מאי: בחודש מאי לא מומלץ כבר לטייל בדרום ויאנטם, שם יורד גשם כמעט בכל יום והטמפרטורות מגיעות ל-34 מעלות ברוב הימים. בצפון מזג האוויר כבר די חמים וגם בהלונג ביי סביר שתיתקלו בגשמים מדי פעם. בהאנוי מזג האוויר עדיין יבש יחסית במאי. מקומות מומלצים לביקור: סאפה ומרכז ויאטנם.

יוני: ביוני מזג האוויר בויאטנם כולה כבר די גשום ועונת המונסונים בעיצומה. הטמפרטורות ברוב חלקי ויאטנם הן מעל ל-30 מעלות צלזיוס ובאופן כללי, זו לא תקופה מומלצת לביקור בויאטנם. רק במרכז ניתן עדיין להימלט מהגשמים. מקומות מומלצים לביקור: מרכז ויאטנם (ניתן לשקול את טרסות האורז בסאפה).

יולי: מזג האוויר ביולי בויאטנם עדיין גשום ברוב חלקי המדינה (חוץ מהמרכז באזור הוי אן, למשל) וחם מאוד בכל חלקיה (מעל 30 מעלות). כאמור, לא התקופה הכי טובה לטוס לויאטנם, במיוחד לא לטרקים. מקומות מומלצים לביקור: מרכז ויאטנם.

אוגוסט: אוגוסט בויאטנם הוא החודש הגשום ביותר ואחד החמים ביותר. המרכז והאנוי, שהם אזורים יבשים יחסית, עשויים להיות המפלט שלכם, אבל חם שם מאוד (33-34 מעלות). בדרום יורד גשם כמעט בכל יום ובצפון באזור הלונג ביי יורד גשם ברוב הימים. מקומות מומלצים לביקור: מרכז ויאטנם (לא כולל הואה).

ספטמבר: בחודש ספטמבר מזג האוויר בויאטנם משתפר מעט. ימי הגשם מתמעטים (חוץ מאשר במרכז, שם הם מעט מתרבים) והטמפרטורות יורדות מעט. בדרום עדיין יורד גשם רוב הזמן וברוב אזורי המדינה הטמפרטורות מעל 30 מעלות. מקומות מומלצים לביקור: צפון ויאטנם.

אוקטובר: באוקטובר העונה היבשה מתחילה שוב בצפון ויאטנם והטמפרטורות יורדות מתחת ל-30 מעלות. בדרום ויאטנם באוקטובר מזג האוויר עדיין חם וגשום. במרכז ויאטנם זו העונה הגשומה עם טמפרטורות גבוהות ומספר ימי גשם רב (כ-14 בחודש בהוי אן). מקומות מומלצים לביקור: צפון ויאטנם.

נובמבר: בחודש נובמבר בצפון ובדרום ויאטנם כבר נעים יותר וימי הגשם מתמעטים עד מאוד. זוהי עונה טובה לצפון ולדרום ויאטנם. לעומת זאת, במרכז ויאטנם עדיין גשום וסוער ולא מומלץ לבקר שם בנומבר. מקומות מומלצים לביקור: צפון (לא כולל סאפה) ודרום ויאטנם.

דצמבר: בויאטנם חודש דצמבר עדיין יבש בצפון ובדרום והטמפרטורות נעימות יותר. רק בצפון הרחוק עלול להיות קר. במרכז עדיין גשום, אך ימי הגשם מתחילים להתמעט לקראת העונה היבשה שמתחילה בינואר-פברואר. הטמפרטורות במרכז מתחילות גם הן לרדת. מקומות מומלצים לביקור: צפון (לא כולל סאפה) ודרום ויאטנם.

מסלולים אפשריים בויאטנם לפי עונות

  1. כל ויאטנם בין פברואר לאפריל (עדיף מדרום לצפון)
  2. מתחילים בדרום בדצמבר-ינואר, עולים למרכז בפברואר ולצפון במרץ-אפריל
  3. מתחילים בצפון בספטמבר-אוקטובר ויורדים לדרום בנובמבר-דצמבר
  4. מתחילים במרכז ביולי-אוגוסט, ממשיכים לצפון בספטמבר-אוקטובר ומסיימים בדרום בנובמבר-דצמבר

מזג האוויר בויאטנם עכשיו

אהבתם? שתפו מאמר זה!