דלתת המקונג

תוכן עניינים

במאמר הבא נציג את דלתת המקונג, הפנינה של מדינת ויאטנם: היכן האיזור נמצא, מה הוא מכיל, למה הוא יעד תיירותי נחשק, מה מומלץ לעשות בעת השהות בו (ולמה כדאי לצאת לשייט בדלתת המקונג) ועוד.

מתכננים לטייל בדלתת המקונג?

דלתת המקונג הינה מגדולי היעדים שבויאטנם ועל כן, היא נחשבת ליעד מהחמים והנחשקים ביותר במדינה. זהו איזור סוריאליסטי ויקר מפז, בו ניתן לראות ולחוות את גולת הכותרת שבמדינת ויאטנם – החל מיערות קסומים, דרך מנהרות מסקרנות וייחודיות ועד למקדשים ואף לעיר הגדולה ביותר בויאטנם (עוד עליה בהמשך).

לא מסובך להבין מדוע זהו יעד תיירותי נחשק בקרב ישראלים ואף בקרב מבקרים מהעולם כולו. מתכננים לטייל בדלתת המקונג? בכדי לעזור לכם לתכנן את הטיול האולטימטיבי, נתחיל ראשית בהצגת האיזור הקסום.

שייט בדלתת המקונג, דרום ויאטנם
שייט בדלתת המקונג, דרום ויאטנם

אזור דלתת המקונג – מבוא קצר

איזור דלתת המקונג, הממוקם בדרום מדינת ויאטנם, הינו מהיעדים המשובחים והגדולים ביותר בעולם המכילים טבע חופשי ומוגן. האיזור משתרע ממפרץ תאילנד בדרום מערבו ועד לגבולות העיר הו צ'י מין סיטי (לשעבר סייגון) בחלקו הצפוני של נהר המקונג.

נהר זה, שמוצאו בטיבט ונשמר בעוצמתו וביופיו גם בדרום מערב ויאטנם, פורץ אל מחוץ לגבולות הגזרה ונשפך לים הדרומי של סין. זהו איזור תיירותי אופטימלי לחובבי טבע, תרבות אוטנטית וחוויות בלתי נשכחות – אותו נציג במאמר זה, על כל רבדיו.

ההיסטוריה של דלתת המקונג – על קצה המזלג

זהו אינו רק אחד מהיעדים התיירותים המובהקים והמדוברים בויאטנם, אלא גם איזור שמתהדר בהיסטוריה עממית עשירה. מאז ימי העידן הקדום, תרבויות עתיקות התרכזו בייחוד באזור זה לעומת האזורים הסובבים אותו – זאת בשל פוריות אדמתו, הנגישות למקור המים – שהינו נהר המקונג – ונוחיותו היחסית כאיזור לביסוס מגורים וקהילה.

בשנת 1997 הורכז איזור דלתת המקונג כ"אוצר ביולוגי" וכשמורת טבע, מהלך שמעיד על חשיבותו המונמונטלית לשמירה על המגוון העצום של חיות וצמחיה שניתן למצוא באיזורו. ביקור בו יהווה מסע בזמן אל תוך חיי התרבויות המקומיות.

דלתת המקונג כיעד תיירותי

כפי שכבר ציינו רבות במאמר זה, דלתת המקונג היא מהיעדים האהובים בעולם, זאת בשל יכולתה לספק חוויה מרהיבה ומרתקת למטיילים מכל העולם. השקט הטבעי, הנופים הפנורמיים של שדות האורז הירוקים והחיים לצד הנהרות הקסומים יקנו למבקרים בה אופציות רבות לשהייה אקזוטית, רגועה ופורצת גבולות בחקירה וחוויה של דלתת המקונג.

בנוסף על כך, התרבות העשירה של המקומיים באיזור בשילוב בעלי החיים הייחודיים ועוצרי הנשימה הופכים את המקום לפנינה תיירותית ולאחד האיזורים שמשתייכים לרשימת המקומות שבהם מומלץ לבקר לכל אוהבי הטבע והתרבות. לבסוף, הפעילות של שייט בדלתת המקונג הפכה לסמל לחוויה הנפלאה שבביקור במקום.

בתים ושווקים צפים בדלתת המקונג, ויאטנם
בתים ושווקים צפים בדלתת המקונג, ויאטנם

מה יש לעשות באיזור?

בדלתת המקונג תמצאו מגוון אטרקציות ופעיליות ייחודיות ונגישות. בעת השהות באיזור, תוכלו לבקר בכפרים הקטנים הממוקמים בסמוך לנהר המקונג ולראות את החיים המקומיים שלידו ואת התרבויות – להן אין שני – שפותחו במקום. בנוסף, תוכלו להינות משייט בדלתת המקונג ולהרגיש איך חיים המקומיים. מעבר לכך, תוכלו לחקור את היערות השונים שנמצאים במקום – חלקם אף משמשים כמוזיאון טבעי להיסטוריה הפוליטית של ויאטנם.

אם כל זה לא הספיק לכם, תוכלו לחצות את המנהרות השונות שבדלתת המקונג, שמהוות מוזיאון להיסטוריה של מלחמת ויאטנם. תוכלו גם לבקר במקדשים בעלי משקל רוחני ודתי למקומיים. לבסוף, תוכלו ליהנות מנופים פסטורליים, חיות טבע אותנטיות ועוצרות נשימה ומתרבות עתיקה שחיה עד היום.

שלוש אטרקציות שחייבים לחוות  בדלתת המקונג

כפי שכבר בטח מובן, לא חסר מה לעשות במהלך השהות בדלתת המקונג. הקלסיקות כבר קיימות: שייט בדלתת המקונג, יערות, מקדשים, מנהרות, תרבות. האיזור אינו לוקה באופציות לעשייה וחוויה. עם זאת, קיימות שלוש אטרקציות בדלתת המקונג בהן חובה לבקר לכל תייר:

1. הו צ'י מין סיטי (סייגון לשעבר)

לפני שאנחנו עוברים אל הטבע וההיסטוריה, נעצור רגע בעיר הגדולה ביותר בויאטנם. הו צ'י מין סיטי – או סייגון בשמה הקודם – משתרעת על פני שטח של כ-2,061 קילומטרים רבועים. לצורך ההשוואה – גודלה של עירנו האהובה, תל אביב, הוא כ-52 קילומטרים רבועים בלבד.

העיר מהווה מרכז פיננסי ותרבותי בויאטנם בשל גודלה וגודל אוכלוסייתה. זהו יעד תיירותי מרשים, לגבי עובדה זו אין ספק – בכל זאת, מדובר באחת הערים הגדולות והעשירות באופן תרבותי בתת היבשת ההודית.

הו צ'י מין סיטי מוארת בלילה, דרום ויאטנם
הו צ'י מין סיטי מוארת בלילה, דרום ויאטנם

2. מקדש קאו דאי (Cao Dai Temple)

מקדש קאו דאי מהווה מרכז רוחני מרשים וחשוב בעולם בכלל ובויאטנם בפרט. המקדש משלב בתוכו אלמנטים משלוש דתות שונות ומוכרות: הנצרות, הקונפוציוניזים והבודהיזם. בעת הביקור במקדש, המאפשר למבקרים להיות נוכחים בטקסים ובתפילות הייחודיים למקום, תחוו את האווירה הרוחנית והקדושה שמאפיינת את המקום.

בזמן הטקסים מאמינים מתפללים בלבוש לבן ומיוחד, הלא הוא הלבוש המסורתי לפי אמונת המקדש במטרה להעפיל לשלמות רוחנית מושלמת. ביקור במקדש מאפשר הצצה לתוך עולם הדת המורכב והמעניין שהמקדש מייצג ומציע למבקרים הסקרנים להעמיק בתרבות ובדתות המגוונות של ויאטנם.

מקדש קאו דאי, דלתת המקונג, ויאטנם
מקדש קאו דאי, דלתת המקונג, ויאטנם

3. מנהרות קו צ'י (Cu Chi Tunnels)

מנהרות קו צ'י נכללות בין היצירות ההנדסיות המרשימות ביותר בכל הזמנים. מנהרות אלו תוכננו ונבנו במהלך מלחמת ויאטנם על ידי אנשי הויטקונג. הן פרוסות על פני שטח תת-קרקעי, שנמצא במלואו באיזור דלתת המקונג ושימשו, בתקופת המלחמה, תפקידים רבים – החל מפעילות חשאית, דרך תפקידן כמחסנים של תחמושת ומזון ועד לבניית מבני מגורים ובתי חולים בתוכן.

במהלך הביקור תוכלו ליהנות מזחילה במנהרות המקוריות ומהדרכה בשפה האנגלית על כל שיש לדעת על המקום: כיצד בנו אותן, למה הן שימשו, החיים המתאגרים שנוהלו בתוכן ועוד.

מנהרות קו צ'י, דלתת המקונג, דרום ויאטנם
מנהרות קו צ'י, דלתת המקונג, דרום ויאטנם

איך להתכונן לטיול בדלתת המקונג

כפי שביססנו במאמר זה – לא חסרות סיבות מדוע לבקר בדלתת המקונג ולטייל באיזור. לפני שתצאו לדרך הנפלאה הזו, קיימים מספר קווים מנחים עליהם נמליץ לשמור. חשוב לזכור – איזור זה נמצא במדינה מתפתחת, ועל כן, לפני ההגעה מומלץ להתכונן ממספר בחינות. להלן הקוים המנחים עליהם תצטרכו לשמור:

  • ויזה ומסמכים: מדינת ויאטנם מחייבת ויזה (אישור שהות) לרוב האזרחים המגיעים מחו"ל. עובדה זו נכונה גם לנו, הישראלים. לפני הטיול, ודאו כי יש לכם ויזה מתאימה, כי הדרכון שלכם בתוקף וכי כל המסכים שאתם צריכים לקחת איתכם נגישים ותקינים.
  • ביטחון ובריאות: היות ומדובר במדינת עולם שלישי, בה קיימות סכנות שונות אותן לא נפגוש בעת מחייתנו בארץ, מומלץ להתכונן מראש ולהבין כיצד תתמודדו עם בעיות בריאותיות שונות. חשוב להתחסן בחיסונים המומלצים, לרכוש ביטוח בריאות מבעוד מועד ולקרוא על דרך הטיפול במחלות, פציעות וקשיים בריאותיים נוספים במדינה ובאיזור.
  • מזג האוויר: דלתת המקונג נמצאת באיזור טרופי. אי לכך, חשוב לוודא מראש מהי תחזית מזג האוויר הצפויה לכם בעת שהותכם. בהתאם לתחזית, תוודאו כי ארזתם את הציוד הרלוונטי וכי קבעתם אטרקציות שמתאימות לתחזית.

לסיכום

דלתת המקונג היא יעד תיירותי מרהיב, השוכן בויאטנם. בעת הביקור באיזור, תוכלו ליהנות מחוויות בלתי נשכחות שסובבות סביב תרבות עשירה, טבע אותנטי, חיות חופשיות, שייט בדלתת המקונג ועוד. במאמר זה הצגנו את כל שיש לדעת על האיזור ועל כן, נותר רק צעד נוסף במסע שלכם: תשמרו על עצמכם בטיול, והכי חשוב – תהנו!

אהבתם? שתפו מאמר זה!